DİŞ HEKİMLİĞİ UZMANLIK SINAVI (DUS) öRNEK SORU ve CEVAPLARI KİTABI


DUS sınavı soru cevap kitabıMozbi Diş Hekimliği sözlüğü
Eserin adı    DUS Diş hekimliği uzmanlık Sınavı  Denklik ve Doktora sınavlarına hazırlık amacı ile örnek Soru ve Cevaplar
Editör    Dr. Murat Aydın   
Yazarlar: (alfabetiktir)     Doç. Dr. Ali altuğ Bıçakçı, Dr. Diş Hekimi Barbaros Tur, Yrd. Doç Dr. Defne Yalçın Yeler, Yrd. Doç. Dr. Kerem Engin Akpınar, Dr. Diş Hekimi Murat Aydın, Diş Hekimi Necla Demir, Dr. Diş Hekimi Serdar Ak, Dr. Kimya Müh. Sevgi özyeğin
Kapak tasarım    Dr. Murat Aydın
Yayıncı     Mimtaş Yayın Pazarlama 532 6461387
Basım    özyurt matbacılık 312 3841536     ISBN    978-605-87679-3-5   
Basım Yılı     2011 Temmuz
Temin adresi     Mimtaş yayın pazarlama, Belediye cad Güloğlu sok 10/4 Pursaklar Ankara, 532 6461387

Renkli kapak, 224 sayfa, 43 resim bulunur.
Ağız diş çene radyolojisi, Oral tıp ve patoloji (oral diyagnoz), Ortodonti, Ağız diş çene cerrahisi, Maddeler bilgisi, Pedodonti, Protetik diş tedavisi, çürük ve endodontik infeksiyonlar, Periodontal infeksiyonlar, Antibiyotikler, Sterilizasyon dezenfeksiyon, Endodonti konularındayaklaşık 1000 tane soru, ve cevap anahtarları içerir..uzmanlık sınavı soru bankası öN SöZ

Bu eser diş hekiminin sınava kolay hazırlanabilmesi için hazırlanmıştır. Sadece bir soru bankası değildir. öğrenmeyi hızlandırmak, kolaylaştırmak, sistematize etmek ve öğrenciye yol göstermek amacı ile tasarlanmış bir sınava hazırlık kitabıdır.
    Bu eser kendi dalında uzman yazarlar (diş hekimleri) tarafından önemli olduğu düşünülen konu başlıklarında derlenmiş sorulardan oluşur. ülkemizde öğretilen program doğrultusunda hazırlanmıştır. Yurt dışı kaynaklı soru formatı kullanılmamıştır, böylece ülkemizdeki fakültelerin eğitim programları esas alınmıştır.
    Uygulamasına henüz başlanan diş hekimliği Uzmanlık Sınavı (DUS) hepimiz için yenidir. Bu eser yayına hazırlandığı tarihte, DUS sınavının üslup, içerik, soruların derslere ve konulara dağılımı, soru formatı, sayısı ve dili bakımından bu güne kadar karşılaştığımız sınavlara ne kadar benzediğini önceden kestirmek zordur. Bu sebeple sınavın ruhunu esere birebir yansıtmak taktir edilirki mümkün olmayabilecektir. Bilhassa sınavdaki preklinik ve klinik soru dağılımını önceden bilemediğimizden, soruların ağırlığını her zaman olduğu gibi klinik derslere verdik. Bu eserin sonraki baskıları değişen koşullara uygun şekilde genişletilecektir.
    Okuyucu buradaki soruları birebir öğrenmek yerine, her soruda irdelenen bilgiyi konu başlığı olarak kabul etmeli ve bu başlıktaki bilgileri etraflıca öğrenerek sınava hazırlanmalıdır. Bazı fakültelerimizde bazı konular farklı derslere dağıtılmıştır. örneğin bazı fakültelerimiz antibiyotikler konusunu farmakoloji dersine dahil ederken, bazı fakültelerimiz mikrobiyoloji veya cerrahi dersine dahil etmektedir. Aft ve herpetik lezyonlar, ağız hastalıkları, periodontoloji, oral diyagnoz, cerrahi derslerinde ayrı ayrı anlatılmaktadır. Hangi konunun hangi derste anlatılacağı konusunda fakültelerimiz arasında bir eş güdüm bulunmadığı için eserdeki soruları kategorize etmekte zorlandık. Bu sebeple bazı yerlerde dersi değil konuyu başlık yaptık.
    Bu eser, prensip olarak her türlü diş hekimliği sınavında kullanılabilecek kadar geniş kapsamlıdır. örneğin doktora yeterlik sınavları, fakülteler arası denklik sınavları için de esaslı bir baş vuru kaynağı olması planlanmıştır. Bu amaca hizmet etmesi için eseri resimli tasarladık. öğrenciye görsel olarak hitap edecek vaka ve röntgen resimleri kullandık. Umarız meslektaşlarımıza faydalı olur.
    Eserin fikir babası İbrahim Mimtaş'a, hazırlanmasında yardımları sebebiyle Sn. Ender Şen'e teşekkür ederim. 1.7.2011, Adana.

Yazarlar adına
Murat Aydın,
EditörMurat Aydın

Kurtuluş mah 64019 sk Fuıl apt B blok d:1 Adana, 322-4536262
aydinmur@yahoo.com, m-aydin@doctor.com
Murat Aydın                                       Ana Sayfa                    marifetlerim                   Murat Aydın diyor ki